• رییس نصر کشور: عده‌ای برای تداوم فعالیت‌های خاکستری، هیاهو می‌کنند

    کد: 14819
    تاریخ: ۱۳۹۳/۰۷/۲۰
    منبع خبر: فناوران اطلاعات
    تعداد بازدید: 380
    شرکت‌های اینترنتی، یعنی ISPها و ISDPها اخیرا به پیش نویس اصول حاکم بر پروانه‌های ارتباطات ثابت که از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه شده، انتقاداتی را وارد کرده و گفته‌اند که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای که به عنوان بخش خصوصی درخصوص این پیش نویس اظهار نظر کرده، نظر اینترنتی‌ها را نپرسیده است. رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در واکنش به این اعتراض‌ها گفت: ساماندهی هیاهو تحت عنوان اعتراض ISPها تنها برای حفظ فعالیت در فضای خاکستری و ادامه قاچاق ارائه خدمات اینترنتی است.

    کاظم آیت‌اللهی گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابتدای امسال طرح بازنگری در صدور پروانه‌ها و تدوین اصول حاکم بر صدور پروانه‌های ارتباطات ثابت را در دستور کار قرار داد و این طرح با رویکرد تجمیع پروانه‌های PAP، ISDP، ISP و PSTN در دو سطح FCP و ISP برای اطلاع رسانی فعالان صنف روی سایت سازمان قرار گرفت.
    وی افزود: 3 شهریورماه امسال، رگولاتوری برای کسب نظرات فعالان بخش خصوصی حوزه اینترنت پیش نویس اصول حاکم بر پروانه‌های ارتباطات ثابت را در اختیار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور قرار داد تا با اعلام نظر و پیشنهادات خود در روند تنظیم سندی که تا حد امکان در بر گیرنده منافع شرکت‌های اینترنتی باشد، مشارکت کند.
    آیت‌اللهی گفت: نصر کشور نیز در چهار هفته از تمامی سازمان‌های استانی نظرخواهی کرد و چکیده پیشنهادات را در قالب 19 بند به سازمان تنظیم مقررات رادیویی ارائه کرد. اما عده‌ای برای حفظ فضای خاکستری موجود در کسب‌وکارشان هیاهو به راه انداختند.


    ضرورت تغییر پروانه‌ها
    رییس نصر کشور با تاکید بر ضرورت تغییر پروانه‌های PAP، ISDP، ISP و PSTN گفت: 12 سال پیش یکسری پروانه فناوری محور صادر شده؛ در حالی که پروانه‌ها باید سرویس محور باشند.
    وی افزود: فناوری در طول این سال‌ها تغییر کرده است. از طرفی مخابرات هم وارد رقابت با بخش خصوصی شده که این فشار زیادی بر شرکت‌های اینترنتی وارد می‌کند.
    آیت‌اللهی افزود: باید کمک کنیم تا در یک فضای شفاف رقابتی همه شرکت‌های اینترنتی فعالیت کنند.


    بستن راه سودجویان
    آیت‌اللهی با تاکید بر اینکه شفافیت در پروانه کسب‌وکار شرکت‌های اینترنتی باعث می‌شود که دست سودجویان از این حوزه کوتاه شود، گفت: سرویس‌های متنوعی در بخش اینترنت است که در پروانه‌ها دیده نشده و این فقدان شفافیت موجب سواستفاده گروهی خاص شده است.
    وی افزود: اکثر فعالان صنف نیز به این اذعان دارند که باید با توجه به مسایل مذکور، پروانه‌ها ساماندهی شود.
    وی تاکید کرد: باید فضایی ایجاد شود که شرکت‌های کوچک و بزرگ بتوانند در کنار هم فعالیت کنند.


    جمع‌آوری تمامی نظرات
    رییس نصر کشور همچنین در مورد اینکه گفته می‌شود سازمان نظام صنفی رایانه‌ای پیش نویس اصول حاکم بر پروانه‌های ارتباطات ثابت را نزد خود نگه داشته و اطلاع رسانی نکرده است، گفت: پس از دریافت نامه از سازمان تنظیم مقررات از کمیسیون اینترنت و PAP خواستیم با تمام کمیسیون‌های متناظر در تماس باشند و نظرات را جمع آوری کنند.
    وی افزود: نظرات و پیشنهادات نظام‌های صنفی رایانه‌ای استان‌ها در سازمان موجود است و زمان زیادی هم برای بررسی کارشناسی موضوع صرف شده است.
    آیت‌اللهی اضافه کرد: در عین حال کارگروهی تشکیل دادیم تا نظرات را جمع آوری و در قالب پیشنهاد ارائه کند و از وزیر ارتباطات نیز قول گرفتیم که رگولاتوری جلسه‌ای با نمایندگان استانی در این رابطه داشته باشد.
    وی با تاکید بر اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کار کارشناسی بسیار دقیق و خوبی درخصوص پیش نویس انجام داده است، گفت: هدف‌مان این است که با رفع مشکلات پروانه‌ای و ایجاد شفافیت، کسب‌وکار شرکت‌های اینترنتی ارتقا پیدا کند.
    وی افزود: شرکت‌های اینترنتی باید بدانند که سازمان منافع آنها را در نظر گرفته است.


    ارائه ۱۹ پیشنهاد
    آیت‌اللهی با بیان اینکه با تلاش کارشناسان سازمان نظرات شرکت‌های اینترنتی استانی جمع‌آوری و در قالب ۱۹ پیشنهاد به رگولاتوری ارائه شد، گفت: در این پیشنهادات فعالیت شرکت‌های اینترنتی در نظر گرفته شده و به گونه‌ای است که موجب ارتقای کسب‌وکارشان می‌شود.
    وی افزود: یکی از پیشنهادات سازمان این است که شرکت‌ها امکان ادامه فعالیت براساس پروانه‌های موجود را داشته باشند و گذر به پروانه‌های جدید با طراحی تشویقی و نه با الزام صورت گیرد.
    رییس نصر کشور افزود: خواسته ما این است که از تصویب نکاتی در پروانه که خدمات و فعالیت اقتصادی شرکت‌های اینترنتی را با تهدید مواجه کند، پرهیز شود. همچنین باید حدود مجاز خدمات فعلی ISDPها به عنوان کف مطالبه شرکت‌های سرویس دهنده مورد نظر قرار گیرد و سازمان محدودیتی در ارائه خدمات برای این شرکت‌ها وضع نکند.
    آیت‌اللهی گفت: پیشنهاد داده‌ایم که صدور پروانه‌های ISP در دو سطح ملی و منطقه‌ای باشد.
    وی با بیان اینکه باید اصول حاکم بر روابط بین شرکت‌های FCP و ISP به روشنی تعریف شود، گفت: با پیش‌بینی رگولاسیون پویا میان شرکت‌ها در سطوح مختلف، بستر نرم‌افزاری ضروری برای تنظیم روابط بین شرکت‌ها از جمله اختصاص ظرفیت دسترسی و انتقال از طرف شرکت‌های FCP، مخابرات ایران و غیره به ISPها تهیه و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
    رییس نصر کشور درخصوص دیگر پیشنهادات سازمان گفت: پیشنهاد شده برای حفظ و گسترش شرکت‌های اینترنتی، شرکت‌های FCP، شرکت مخابرات ایران، شرکت ایرانیان‌نت، اپراتورهای وایمکس و باندپهن موبایل موظف به ارائه میزان بیشتری از خدمات خود در قالب Bit Stream به شرکت‌های ISP شوند.
    وی افزود: همچنین باید هزینه پروانه و ضمانتنامه‌های مورد نیاز برای اخذ پروانه نیز کاهش پیدا کند و انحصار شرکت زیرساخت از میان برداشته شود./ 

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان گیلان می باشد.
مجری: پورتال سامان